Juan de Fuca Curling Centre
1767 Island Highway, Victoria, BC Canada V9B 1J1
Our Club  |  Our Leagues  |  Club Media  |  Club Events  |  New Member Sign-up  |  Login

News Stories

Forms

Draw Master

COMMITTEES

Executive

Rules Committee

WebTeam

Show all Sponsors
Become a Sponsor





2017 Masters Bonspiel

“A” EVENT

Winners - Glen Meadows

Skip - J. Campbell; 3rd – K. Wigbers; 2nd - D. Eakins; Lead – B. Powell 

2nd Place - Juan de Fuca

Skip - B. Pope; 3rd - G. Lutz; 2nd - C. Williams; Lead – D. Dyer 

3rd Place - Duncan

Skip - B. Gallaugher; 3rd – J. Turner; 2nd – B. Harbidge; Lead – B. Copeland 

4th Place - Esquimalt

Skip - M. Walker; 3rd - D. Venn; 2nd – J. Bowman; Lead – T. Boomer

“B” EVENT 

Winners - Duncan

Skip - K. Ainsley; 3rd – R. McLeod; 2nd – G.Lindell; Lead – S. Neil

2nd Place - Glen Meadows

Skip - W. Scott; 3rd – D. Leckie; 2nd – P. Addison; Lead – G. Marshall

3rd Place - Esquimalt

Skip - R. Grosset; 3rd – J. Osland; 2nd – E. Lounsbury; Lead – H. Sharpe

4th Place - Juan de Fuca

Skip - M. Simmons; 3rd – B. Herbert; 2nd – T. Tomaca; Lead – J. Adams

“C” EVENT

Winners - Glen Meadows

Skip - L. Wilson; 3rd – L. Garraway; 2nd – D. Waller; Lead – R. Sera 

2nd Place - Esquimalt

Skip - S. Roche; 3rd – K. Tomlinson; 2nd – W. Silver; Lead – J. Fraser

3rd Place - Victoria

Skip - D. Moss; 3rd – G. Robertson; 2nd – T. Ebby; Lead – A. Hood

4th Place - Victoria

Skip - S. Fraser; 3rd – K. Newhouse; 2nd – B. Cameron; Lead – S. Charlton 

“D-1” EVENT

Winners - Esquimalt

Skip - D. Robinson; 3rd – C. Robertson; 2nd – A. Thomson; Lead – D. Davies

2nd Place - Juan de Fuca

Skip - G. Canning; 3rd – R. Tenove; 2nd - R. Lagimodiere; Lead – K. Mc Dougall

3rd Place - Esquimalt

Skip - G. Wilkinson; 3rd – L. Erickson; 2nd – M. Toller; Lead – A. Van Klaven

4th Place - Victoria

Skip - B. McMillan; 3rd – N. Tiltman; 2nd – C. Palmer; Lead – C. Lazer 

“D-2” EVENT

Winners - Glen Meadows

Skip - D. Homan; 3rd – G. Auger; 2nd – F. Rose; Lead - L. Hanischuk

2nd Place - Victoria

Skip - D. Allan; 3rd – Q. Lehman; 2nd – P. Marsh; Lead - N. Campbell 

3rd Place - Kerry Park

Skip - C. Thesen; 3rd – T. Bompas; 2nd – R. Holman; Lead – S. Stewart

4th Place - Juan de Fuca

Skip - T. Carlson; 3rd – K. Fuller; 2nd – T. Giles; Lead – D. Ward

“CONSOLATION” EVENT 

Winners - Victoria

Skip - G. Bombezin; 3rd – T. Russell; 2nd – J. Cliff; Lead – A. Carter

OTHER TEAMS THAT ENTERED
THAT GOT TO ENJOY THE COMRADESHIP - AND THE BEER!

Jim Begg - Glen Meadows

John Demeriez - Glen Meadows

Steve Beggs - Victoria

Gordon Irwin - Glen Meadows

Bob Campbell - Juan de Fuca

Al Orton - Victoria

Ron Danderfer - Esquimalt

Copyright © , Juan de Fuca Curling Centre , All rights reserved.
Website powered by Curling Manager